Сучасні холодильники працюють практично безшумно, тому будь-які звуки здаються нам підозрілими: потріскування, клацання чи стукіт. Коли сильно тріщить холодильник, ми терміново телефонуємо в технічну підтримку виробника або майстру з ремонту холодильників. Але далеко не кожен звук свідчить про несправність техніки. Давайте розберемося, чому клацає холодильник, як це виправити, і коли це нормально.
Клацання – це нормально, якщо…
Коли холодильник видає звуки, це нормально у випадках, якщо:
1. Вимикається компресор. Після цього відбувається охолодження однієї або двох камер до необхідних показників у супроводі сторонніх звуків (потріскування, клацання, постукування). Це означає, що розширюються та стискаються пластикові та металеві деталі через зміну температури. Дані деформації – нормальне явище конструкції. Як експеримент можна дістати ящик з морозилки і поставити на тепле місце в кухні - з'явиться звук клацань.
2. Вмикається або вимикається двигун. Після цього терморегулятор може клацати. Залежно від моделі звук може відрізнятися за гучністю.
Зазначимо, що ці шуми повинні бути з початку роботи пристрою. Якщо вони з'явилися після цього, це може свідчити про поломку. Якщо клацання різко стали голосніше звичайного, слід звернутися в сервісний центр або до майстра.
Шукаємо причину
При перших появах клацання слід оцінити загальну функціональність пристрою. Є 2 варіанти:
1. Холодильник повністю справний – температура в холодильній та морозильній камері відповідає заявленій. Тут хвилюватися не варто і швидше за все це нормальний звук пристрою.
2. Холодильник гуде, але не запускається, включається, але не морозить або спостерігаються інші проблеми. Це, швидше за все, свідчить про поломку.
Не варто панікувати, якщо:
- під холодильником немає калюжі води;
- обидві камери морозять у заданому режимі;
- на екрані (якщо він є) немає коду помилки;
- немає запаху горілого пластику.
У таких випадках пристрій можна залишити увімкненим і спробувати оцінити ситуацію самостійно або довіритися майстру. Але якщо спостерігається хоча б один із показників наявності поломки, краще відключити холодильне обладнання від мережі. Варіантів, чому холодильник тріщить – багато. Давайте розглянемо їх.
Можливі несправності
Пропонуємо список несправностей, при яких спостерігаються гучні клацання при роботі холодильника, причини можливої поломки та спосіб вирішення:
1. Якщо чути тихі клацання з різницею в 5 хвилин або менше, мотор не функціонує і не горить світло - поломка в пусковому реле (достатньо його замінити). Пускове реле стандартно представлено невеликою коробкою, підключеною до бічної частини компресора, його завдання - активувати останній і запустити стиск газоподібного холодоагенту, що охолоджує холодильну установку.
2. Періодичні звуки, двигун не запускається, але лампочка горить термостат вийшов з ладу. Він не може передати програму мотору, коли температура вища за задану. У нормі він може видавати звуки, але вони будуть дуже тихими. Для вирішення потрібно замінити термостат.
3. Пристрій клацає, мотор заводиться і голосно гуде, а незабаром відключається у супроводі гучних звуків. Або він намагався завестися, але відразу зупинився - отже, несправний мотор-компресор. При включенні він перегрівається та його вибиває. У разі деталь доведеться замінити.
4. Холодильник функціонує в повному обсязі (світло є, температура в обох камерах зберігається згідно з виставленими значеннями), але компресор перед відключенням голосно клацає - отже, кріплення компресора вийшло з ладу. Техніка була неправильно встановлена, що викликало вібрації та призвело до ослаблення кріплень. Варто викликати майстра, який підкрутить пружини або можна спробувати самостійно змінити нахил холодильного пристрою по вертикалі (це може допомогти, але не вирішить проблему). Ремонт відкладати не варто, тому що згодом двигун може вийти з ладу.
5. Коли відключається компресор, чути залп клацань з маленькими паузами, наприкінці двигун починає працювати як завжди, світло є і температура підтримується – проблеми з низькою напругою. Така проблема може виникнути через падіння загальної напруги у мережі. Але якщо це відбувається часто, слід встановити стабілізатор.
Ще однією причиною, чому холодильник видає дивні звуки, може бути брудний вентилятор конденсатора. Він потрібний для охолодження в змійовиках холодоагенту. Однак якщо останній не активується при роботі компресора, він перегрівається і видаються постійні звуки клацань. Для виключення проблеми потрібно чистити вентилятор з періодичністю щорічно. Якщо він став причиною несправності обладнання, можливо, знадобиться придбати новий.
Профілактика перевантаження компресора
Часта причина навантаження компресора - брудні змійовики конденсатора, розташовані ззаду або під холодильником. Конденсатор – це трубка, за якою відводиться тепло за рахунок холодоагенту. Якщо ці змійовики покриті пилом, жиром, ворсом, вовною свійських тварин або іншим сміттям, вони не можуть ефективно розсіювати тепло, і це змушує обладнання працювати з більшим навантаженням, щоб охолодити холодильник. Ви можете помітити, що холодильник прохолодний, але не такий, як має бути.
Змійовик конденсатора слід очищати не рідше одного разу на рік. Спочатку потрібно відключити холодильник від мережі, щоб не отримати удар струмом, і ретельно очистити змійовики, потім знову підключити холодильник до розетки.
Інші методи профілактики:
- виключити попадання на холодильний пристрій прямих сонячних променів;
- намагатися тримати холодильник та його деталі в чистоті;
- не залишати дверцята відкритими надовго.
Попередити тріск у холодильнику та виключити поломку допоможе своєчасна діагностика, проведена майстром.
Підсумок
Якщо вам здається, що вирішити питання можна самостійно, це не так. Холодильник – дороге задоволення, і найменша помилка може призвести до ще більших проблем або придбання нового пристрою. Будь-яка проблема вирішується майстрами своєї справи. Телефонуйте до сервісного центру «Дніпро-Ремонт» або залиште заявку на сайті. Ми допоможемо знайти справжню причину, чому холодильник голосно працює, та оперативно вирішимо проблему.