Якщо до будинку підведено газ, проточний газовий нагрівач (колонка) вважається найзручнішим і найекономічнішим приладом для підігріву господарської води. Він працює в автоматичному режимі, і якщо виникають будь-які проблеми, ремонт газової колонки слід довіряти майстрам сервісцентру або газовикам. Це пов'язано з тим, що природний газ є вибухонебезпечною речовиною і в разі некваліфікованого втручання в конструкцію колонки він може вибухнути.
У цій публікації буде розглянуто причини несправностей, через які вода слабко тече на виході апарата і які поломки можна усунути самостійно (не пов'язані з втручанням у газові вузли). Також опишемо пошкодження, для усунення яких без майстра сервісцентру не обійтися.
Чому з колонки тиск гарячої води знизився
Перш ніж шукати причину в самому водонагрівачі, необхідно перевірити наявність достатнього напору в зовнішній водопровідній магістралі. У випадках коли тиск слабкий - зверніться до комунальників для усунення причин на їхньому боці. Але якщо вода підходить з нормальним напором, причину слід шукати в колонці.
Причини падіння напору ГВП після газової колонки
Досить часто у власників газових колонок виникають ситуації, коли незалежно від положення регулятора потужності, натиск гарячої води істотно падає або зникає зовсім. Причиною падіння напору можуть стати:
- Недостатня потужність самої колонки. Вона за своїми параметрами не може пропускати та нагрівати такий обсяг води. Підберіть нову колонку потужністю 8-10 кВт і зверніться в сервісцентр для правильного монтажу обладнання;
- утворення засмічення у вхідному сітчастому фільтрі. Із зовнішньої системи разом із водою на вхід колонки надходить різне сміття, включно з іржею та вапняними частинками. Для захисту внутрішніх елементів колонки від цього бруду на вході встановлюється спеціальний сітчастий фільтр. Згодом його осередки заповнюються сміттям і вода погано подається на колонку. Досить очистити фільтр і нормальна робота приладу відновиться;
- "наростання" накипу на внутрішніх поверхнях теплообмінника. За принципом роботи колонка належить до проточних водонагрівачів. Вода всередині контуру гріється від пальника. При цьому під впливом тепла калієві та магнієві солі, що потрапляють з водопровідною водою, осідають на внутрішніх стінках теплообмінника. Згодом шар нальоту збільшується і досягає критичної величини, за якої вода не може вільно проходити через радіатор. Через це натиск на виході колонки сильно падає. Щоб відновити нормальну подачу води, необхідно звернутися до сервісного центру або прочистити теплообмінник самому;
- потрапляння залишків накипу всередину змішувача. Зазвичай таке трапляється після планового або аварійного перекриття води. Після відновлення нормальної подачі часто відбувається гідроудар і частинки накипу, що утворився раніше, проникають у систему ГВП, а потім у змішувач. У випадках, коли є кілька точок розбору, один змішувач може працювати нормально, інший - подавати господарську гарячу воду з ослабленим напором;
- нерегулярна або повна відсутність профілактики колонки. Якщо не видаляти бруд, не стежити за справністю елементів колонки та не боротися з накипом, вона дуже скоро почне ламатися.
Нижче ми розповімо, як усувати основні причини зниженого напору.
Порядок очищення комірок сітчастого фільтра
Насамперед у разі зниження напору на виході газового водонагрівача, необхідно перевірити чистоту сітчастого вхідного фільтра "Грязьовик". Для цього:
- перекрийте крани подачі води і газу;
- від'єднайте гумовий шланг або трубопровід, що веде від водопровідного вентиля до водяного вузла;
- витягніть сітчастий фільтр, огляньте його і, за необхідності, очистіть і промийте його стільники. Сильні мінеральні забруднення видаляйте щіткою з жорстким ворсом. Також сітчасті фільтри можна замочувати в розчині лимонної кислоти.
Якщо прочистити стільники фільтра не вдалося, доведеться купувати нову деталь.
Як очистити теплообмінник зсередини від накипу
Крім зниження напору на вихідному патрубку колонки, ознаками критичного накопичення накипу в теплообміннику є:
- спрацьовування теплового захисту після недовгого нагрівання;
- часті вмикання і вимикання колонки;
- тривалий нагрів води.
Зазвичай чищення теплообмінника виконують фахівці сервісцентру, але за певних навичок роботи з технікою, цю процедуру можна виконати самостійно. Для цього потрібно:
- Перекрити водопровідний і газовий вентилі, відключити подачу електрики і злити залишки рідини з колонки.
- Очистити комірки вхідного сітчастого фільтра, як описано вище.
- Візуально оцінити стан мембрани. За необхідності - встановити нову, попередньо роз'єднавши різьбові з'єднання.
- Витягти з корпусу колонки теплообмінний вузол. Якщо гайки "не бажають піддаватися" - обробити їх рідиною ВД-40 або аналогічною. Через чверть години спробувати розібрати конструкцію знову.
- Замочити вузол теплообмінника в розчині кухонної лимонної кислоти на 12 годин. Для приготування складу достатньо 200 грам порошку, який розчиняють у літрі води.
- Промити внутрішні та зовнішні поверхні теплообмінника чистою водою і встановити вузол на місце. Перед встановленням вузла потрібно переконатися в цілісності ущільнювальних прокладок.
- Відкрити водяний вентиль і переконатися в герметичності монтажу.
- Мильним розчином перевірити герметичність газових з'єднань.
Тепер можна під'єднати колонку до комунікацій і перевірити її роботу. У разі сильних забруднень замість лимонної, використовують ортофосфорну або соляну кислоти, попередньо розчинивши їх у потрібній пропорції. Цю процедуру бажано виконувати кожні два роки.