Можливо, ви ніколи раніше не замислювалися над цим, але холодильник є складним агрегатом з безліччю різних вузлів і деталей, кожен з яких відповідає за свій фронт роботи та функціонування. Всі вони пов'язані між собою, коли ми вмикаємо холодильник, вони спільно або по черзі працюють на загальну мету - охолодження холодильної камери та заморожування в морозильній камері.
Відповідно, якщо з якихось причин відбувається поломка одного вузла, то нормальна робота холодильника загалом припиняється, ми відчуваємо певний дискомфорт. Несправність найважливіших вузлів, наприклад компресора або пускозахисного реле, може повністю зупинити роботу холодильника. У такий момент дуже важливо зробити якісну та своєчасну діагностику, щоб локалізувати поломку та усунути. Нерідко при ремонті холодильника потрібно не тільки розуміння його пристрою, а й наявність спеціалізованих інструментів.
Рекомендації перед ремонтом
Безумовно, кожен бренд, який розробляє та виробляє холодильники, робить це схожим на всі принципи. Наприклад, холодильник Indesit зовні своїми спільними рисами дуже схожий на холодильник Bosch, а холодильник під брендом Samsung дуже нагадує холодильники марки Whirlpool. Ну, насправді всі вони бувають двокамерними, однокамерними, дводверними, з морозильною камерою і без, розташування морозилки може бути зверху або внизу.
Але разом з тим, як вони схожі один на одного, всі холодильники різних брендів дуже різні і теж відрізняються один від одного, варто лише розібратися в нюансах. Адже дійсно, вони ж збираються на різних заводах, інструменти та обладнання при збиранні відрізняються, використовуються різні матеріали, умови виробництва також не однакові. Зрештою, технології та інновації інженери різних компаній використовують різні.
Це означає, якщо ви помітили, що холодильник виявився несправним, слід проаналізувати його поведінку за кілька днів до поломки, розібратися в ознаках поломки, брати до уваги систему заморозки холодильника, формат, бренд виробника, а також вивчити технічну документацію. Тільки після цього провести діагностику можливої несправності та усунути виявлений дефект.
Безумовно, самостійно проходити такий шлях навіть із легкою поломкою досить проблематично, тому якщо ви не знайомі з принципами влаштування холодильника та особливостями його роботи, необхідно звернутися до сервісного центру та запросити досвідченого майстра, щоб він усунув несправність.
Основні несправності
Як ми вже з'ясували, умови виробництва різних холодильників відрізняються, у різних брендах використовуються свої технології та інновації, що дозволяє припустити, що поломки холодильників різних брендів можуть відрізнятися. Іншими словами, кожному бренду притаманні свої несправності, що найчастіше виявляються. Не стають винятком холодильники марки Indtsit, що має низку характерних несправностей, з ними до сервісних центрів звертаються найчастіше. Можливий і ремонт холодильників Індезит вдома. Фахівці нашого сервісного центру беруть із собою на виїзд усі необхідні інструменти та комплектуючі.
Зламано реле пуску
Пускозахисне реле знаходиться на компресорі і є своєрідним посередником між електричною мережею і самим компресором. Так, перше призначення пускозахисного реле є запуск агрегату в роботу. Іншими словами, як тільки від керуючої плати надходить команда на запуск або замикаються контакти терморегулятора, компресор повинен запуститись, але за його запуск відповідає саме реле пуску.
Другим не менш важливим функціоналом реле пускозахисту є захист компресора від можливих неприємностей в електричній мережі, які приходять ззовні. Так реле захищає компресор від пошкоджень, пов'язаних із перепадами напруги або короткими замиканнями.
У випадку, якщо пускозахисне реле несправне або згоріло, компресор не матиме можливості запуститись навіть якщо він перебуває у повністю працездатному стані.
Основними причинами виходу з ладу пускозахисного реле є пригорання контактів або клем, що найчастіше відбувається через нестабільну електромережу (стрибки напруги, коротке замикання). Також поломка може статися через попадання на реле вологи, наприклад, через перекос в розташуванні ванни для збору конденсату. Також шкідливі для пускозахисного реле внутрішні замикання, які часто трапляються через неправильне його підключення.
Зрідка пускозахисне реле піддається ремонту та відновленню. Як правило, йдеться про пригорання контактів, їх окислення через вологи. У цьому випадку необхідно зачистити ділянки, що пригоріли, прибрати окислення. В інших випадках ремонт реле недоцільний, його потрібно замінити на новий.
Наледь у холодильнику
Сьогодні завдяки своїм властивостям найбільш популярними стають холодильники із системою заморозки No Frost. Вони цікаві тим, що всередині немає великої кількості льоду, снігу та іншого, такі холодильники не потребують розморожування, але за умови, що холодильник повністю справний. Тим не менш, за певних обставин льоду може з'явитися і в холодильнику з системою No Frost, при цьому розморозивши холодильник, дуже швидко льоду знову утворюється.
Як правило, така поведінка холодильника Indesit із системою заморожування No Frost є свідченням несправності автоматичної системи відтайки. Така система складається з малопотужного нагрівального елемента, таймера та датчика відтайки, плавкого запобіжника. Поломка всього одного з цих вузлів призводить до порушення роботи відтайки і крига з'являється не тільки в морозильній камері, але навіть у холодильнику.
Поломка, як правило, відбувається через природне зношування деталей або при перепадах напруги в електромережі, особливо згубними стають короткі замикання. Багато льоду може спровокувати додаткові поломки. Наприклад, лід може блокувати роботу вентилятора, який згодом згоряє.
Щоб відновити нормальну працездатність холодильника необхідно провести комплексну діагностику системи автоматичного відтайки, виявити несправний елемент і замінити його на новий.
Холодильник не вмикається
При різних поломках холодильник, як правило, продовжує вмикатися та працювати, лише неправильно. Але є окрема категорія несправностей, яка здатна зробити холодильник Indesit непрацездатним, він просто перестає запускатися в роботу. Одну з таких поломок ми розглянули, вона найчастіше – це несправність пускозахисного реле. Але є категорія не таких «популярних» поломок, які можуть заважати запуску холодильника в роботу.
Однією з можливих причин, чому холодильник Indesit не вмикається, стає несправність терморегулятора. Його поломка не дозволяє правильно визначити та вловити підвищення температурного режиму всередині холодильника і контакти на компресорі не замикаються, відповідно компресор не включається. У цьому випадку необхідно замінити терморегулятор на новий, зазвичай він знаходиться біля ручки контролера температурою, і холодильник знову працюватиме правильно.
Крім цього, холодильники Indesit з електронною системою управління можуть не включатися через несправність керуючої плати. Найчастіше, плата отримує ушкодження непорівнянні з нормальною роботою і функціонуванням внаслідок перепадів напруги, короткого замикання, також шкідливим є попадання вологи або конденсату на неї. У разі несправності плати майстер повинен виявити згорілі елементи на ній і перепаяти їх на нові, зачистити пригорілі ділянки, прибрати окислення, якщо воно є.
У найбільш складних випадках може знадобитися перепрошивка пам'яті або повна заміна модуля, що управляє, при великих пошкодженнях.
Проблеми компресора
Поломка компресора в холодильниках Indesit відбувається не так рідко, як хотілося б. Відповідно, якщо ви власник холодильника під цим брендом, не варто виключати несправності саме цього важливого вузла, якщо холодильник почав працювати неправильно.
Виявлятися поломка компресора може різними шляхами. Так, компресор може не вмикатися зовсім. Це характерно при замиканні в пусковій та робочій обмотці компресора. Спочатку рекомендується перевірити реле на працездатність, робиться це просто, потрібно демонтувати реле і підключити компресор безпосередньо. Якщо компресор почав працювати, то причина поломки над ним, якщо ні, потрібна заміна компресора.
Також компресор може працювати завжди без відключення, що призводить до його підвищеного зношування, ранньої поломки або повного згоряння. Як правило, це вказує на поломку його клапанів. Компресор нездатний створити достатній тиск у системі та нормального охолодження в камерах не відбувається. Підвищена температура усередині холодильника компенсується постійною роботою компресора.
В інших випадках компресор включається на короткий час, після чого чується клацання, він відразу відключається, це спрацьовує реле пускозахисту. Після аварійного відключення компресора може вибивати пробки або спрацьовувати автомат на щитку. Це ознака того, що при включенні компресора відбувається замикання.
При будь-яких проявах поломки компресора в холодильнику Indesit компресор слід замінити на новий, адже вартість його ремонту і трудовитрати непорівнянні з ціною нового компресора.
Куди зникає фреон
Основним інгредієнтом, який сприяє правильному охолодженню в камерах холодильника, є фреон (холодоагент). У системі охолодження має бути достатня кількість цього газу, який іноді набуває рідкої форми, не більше і не менше. В іншому випадку нормальне охолодження камер холодильника стає неможливим. Проте, є такі поняття, як витік фреону чи недолік фреону у системі. Що це означає?
Витік фреону має на увазі механічне пошкодження холодильника, через який відбувається витік фреону в кімнату. Той обсяг фреону, який знаходиться в системі повністю безпечний для здоров'я людини, не викликає задухи і не є вогнебезпечним. Але при витоку фреону з холодильника він працює неправильно, не холодить.
У такому випадку майстер виявляє місце витоку фреону за допомогою течешукача, запаює його, осушує систему, вакуумує і заправляє. Найчастіше витік фреону відбувається через неправильне транспортування холодильника, неправильне його розморожування або механічного впливу на нього.
Недолік фреону, своєю чергою, може бути викликаний як його витіканням, а й природними процесами. Так, досвідчені майстри стверджують, що фреон здатний випаровуватися, адже це газ за своєю структурою. Нормальним вважається норма випаровування до 7% щорічно.