Нерідко відбувається так, що температура в холодильнику встановлюється один раз, а потім він активно експлуатується, протягом усього часу експлуатації в ньому зберігається безліч різноманітних та різнопланових продуктів. Тим не менш, мало хто замислюється над тим, що різні продукти можуть вимагати до себе різні умови зберігання. Мається на увазі не лише рівень вологості, наявність більшої чи меншої кількості сонячного світла, а й температурний режим.
І якщо відрегулювати рівень сонячного світла всередині холодильника навряд чи вдасться, а контролювати рівень вологості всередині камер можна далеко не у всіх холодильників, то можна підкоригувати температурний режим. Можна це зробити за допомогою терморегулятора, який у різних моделях холодильників встановлений або усередині камери, або зовні. У свою чергу за допомогою температурного датчика холодильник буде підтримувати встановлену температуру.
Де шукати терморегулятор холодильника?
Отже, спочатку необхідно зрозуміти, що таке терморегулятор і для чого нам необхідно розуміння того, де він розташовується. Почнемо з того, що терморегулятор у холодильнику може бути механічним чи електронним, це важливо, адже від типу терморегулятора залежить складність його ремонту чи повної заміни. Обидва типи терморегулятора в холодильнику виконують ту саму роль, завдяки терморегулятору холодильник здатний підтримувати всередині камер встановлену користувачем температуру.
Принцип роботи механічного терморегулятора є досить простим. Він складається з невеликої колбочки, яка наповнена мінімальною кількістю фреону та контактами, які приєднані до компресора. У процесі роботи холодильника температура в ньому піднімається, відповідно, підвищується тиск в колбці терморегулятора, завдяки чому замикаються контакти на компресорі і останній включається та активізує охолодження в камерах холодильника. Як тільки температура стає оптимальною, тиск у колбці знижується, контакти розмикаються і компресор відключається.
Але як тоді відбувається контроль температури, спитайте ви. Все також легко, в конструкції термостата передбачена пружина, натяг якої регулює частоту замикання контактів. Натяг пружини контролюється спеціальним регулятором, який, найчастіше, розташований усередині холодильної камери. Прокручуючи ручку (або коліщатко), ми встановлюємо частоту включення та вимкнення компресора, тим самим впливаючи на температурний режим усередині холодильника.
З електронним терморегулятором все дещо складніше, адже він пов'язаний з платою, що управляє, на не з компресором. Встановлена температура на панелі управління, у разі, підтримується значно точніше, а інформацію про її відхилення терморегулятор (зазвичай це повітряний датчик), передає на управляючу плату, яка аналізує отримані дані і, своєю чергою, передає команду компресор. Цією командою може бути включення чи вимкнення агрегату.
Якщо з якоїсь причини терморегулятор несправний, його необхідно замінити. Найчастіше ремонт терморегулятора неможливий і навіть недоцільний, тому для кожного майстра під його ремонтом мається на увазі повна заміна термостата холодильника, ціна такої операції буде дешевшою за ремонт самого холодильника.
Знайти місце розташування терморегулятора для досвідченого майстра не складе труднощів незалежно від того, яка модель холодильника. У деяких моделях побутових холодильників терморегулятор розташований біля самого контролера температури. Найчастіше він прихований у пластиковій коробці невеликого розміру, яка одразу впадає у вічі. Іноді він розташований неподалік плафона з освітленням камери. У нових моделях терморегулятор може бути винесений за межі камери, але його датчик все одно знаходиться біля контролера температури.
Ознаки поломки температурного реле
Поломка термостата, як і будь-яка інша, має свої ознаки та прояви, якими можна визначити, що неправильна робота холодильника пов'язана саме з поломкою цього вузла. Досвідчений фахівець із сервісного центру обов'язково проведе діагностику поломки, ґрунтуючись саме на тих проявах та ознаках, які властиві роботі холодильника на даний момент.
Що вказує на поломку терморегулятора:
температура всередині камер вище або нижче заданої на панелі управління – якщо всередині камер холодильника встановлюється температура, яка не відповідає налаштуванням користувача, це одна з найбільш явних ознак того, що термостат несправний;
компресор запускається хаотично, також несподівано відключається - якщо ви помітили, що включення та відключення компресора не пов'язані з температурою всередині камер холодильника, це також свідчення того, що термостат не працює, його потрібно замінити;
компресор працює без відключення, або зовсім не включається - температурне реле вийшло з ладу і не спрацьовує, відповідно компресор не отримує команду від плати, що управляє, або контакти не замикаються і компресор не запускається. Також компресор може працювати, але контакти несправного температурного реле не розмикаються і дозволяють йому відключитися;
холодильник не працює на охолодження зовсім, або одна з його камер - одна камера не працюватиме тільки в тому випадку, якщо терморегуляторів кілька, наприклад, для морозилки свій, а для холодильної камери свій. Необхідно замінити саме той, який виявився несправним. Якщо терморегулятор один і контроль він виробляє спільний, холодильник зовсім не працюватиме на охолодження.
Якщо ви помітили, що один або декілька таких проявів властивий для вашого холодильника, слід запросити майстра із сервісного центру, щоб він зробив діагностику та усунув проблему у функціонуванні холодильника. Однак, перш ніж це робити, можна провести перевірку термостата в домашніх умовах.
Як перевірити термостат холодильника самостійно, покрокова інструкція:
- відключаємо холодильник від мережі - це знадобиться, щоб повністю знеструмити прилад;
- дістаємо всі продукти - готуємо пристрій до розморожування, продукти слід тимчасово прибрати з камери холодильника та морозилки;
- розморожуємо холодильник - камери приладу повинні повністю відтанути, а компресор охолонути;
- кладемо термометр у холодильник чи морозильну камеру (ідеально два термометри одночасно) – термометр знадобиться, щоб точно визначити температуру всередині до градуса;
- контролер температури встановлюємо на мінімальне значення – повертаємо ручку, доки не почуємо клацання;
- включаємо холодильник у мережу та запускаємо його в роботу – дверцята всіх камер повинні бути щільно закриті протягом двох годин роботи холодильника;
- звіряємо температуру на термометрах – температура у холодильнику має перевищувати 7°С, а морозильної камері має бути нижче -22°С.
Порядок заміни температурного реле
Заміна терморегулятора може виявитися нескладною процедурою, особливо якщо стикаємося з механікою, але, якщо справу доводиться мати з електронним температурним датчиком, краще всі роботи та обслуговування холодильника довірити досвідченому фахівцю з майстерні. При виконанні ремонтних робіт нам необхідні не тільки знання та розуміння того, де розташований термостат, а й принцип його точної діагностики, розуміння пристрою холодильника, для проведення часткового розбирання його корпусу.
Як зробити заміну механічного терморегулятора:
- Відключаємо холодильник від мережі – це гарантія безпеки майстра під час виконання ремонтних робіт, холодильник потрібно відключити від мережі.
- Потрібно отримати доступ до терморегулятора - найчастіше він розташований за внутрішньою стінкою недалеко від ручки контролера температури, може розташовуватися біля плафона з освітленням. Точне розташування термостата саме у моделі холодильника можна з'ясувати також у технічній документації.
- Демонтуємо несправне температурне реле – спочатку відключаємо терморегулятор від контактів, після чого зазвичай необхідно зняти освітлення, що дозволить безперешкодно демонтувати сам терморегулятор.
- Встановлюємо новий терморегулятор – новий терморегулятор має повністю відповідати моделі вашого холодильника. Спочатку необхідно підключити контакти до терморегулятора, після чого опустити термопару канал випарника через спеціальний отвір і зробити його герметизацію.
- Виробляємо складання холодильника - складання проводиться у зворотному порядку його розбирання.
Дещо відрізняється процедура заміни терморегулятора в холодильниках з електронним керуванням та з електронним терморегулятором. Процедура дещо складніша і потребує навичок роботи з електронними платами, тому самостійний ремонт холодильника, в даному випадку, може бути ускладненим.
Як зробити заміну електронного терморегулятора:
- Відключаємо холодильник від мережі – при будь-яких ремонтних роботах холодильник має бути знеструмлений.
- Отримуємо доступ до несправного термостату – для цього необхідно провести часткове розбирання корпусу холодильника. Залежно від розташування приладу необхідно демонтувати внутрішню стінку, якщо терморегулятор розташований всередині або зовнішню, якщо він виведений назовні.
- Демонтуємо несправний терморегулятор – спочатку від'єднуємо контакти від модуля, що управляє, після чого витягуємо провід через стінку холодильника.
- Виробляємо монтаж нового терморегулятора – проводимо контакти через стінку холодильника до керуючої плати та припаюємо їх. Канал, через який проходять контакти і місце паяння, потрібно герметизувати, щоб уникнути ймовірності попадання вологи або конденсату.
- Виробляємо складання холодильника - складання проводиться у зворотному порядку його розбирання.