Найчастіше ми згадуємо про холодильник лише тоді, коли у нас прокидається почуття голоду. Ми відкриваємо його заповітні дверцята, розшукуємо улюблену страву і… ну далі всі розуміють, що відбувається. Враховуючи те, що в холодильнику на кухні зберігається основна, якщо не вся частка провізії сім'ї, слід визнати, що від правильної роботи цього приладу дуже багато залежить, поломок допускати не можна.
Найбільш стабільно та правильно працює та техніка, за якою проводиться належний догляд та проводяться профілактичні заходи. Не винятком стає побутовий холодильник, догляд за яким виявляється досить індивідуальним. Через своє призначення, за холодильником потрібен особливий догляд відразу після того, як ми його придбали в магазині побутової техніки. З чим доводиться стикатися власникам сучасних холодильників сьогодні?
Чи потрібне розморожування холодильника?
Хтось із нас все ще пам'ятає, як холодильник потрібно було часто розморожувати, прокладати ганчірки навколо, збирати воду, що відтанула. Дуже трудомістке і неприємне проведення часу, погодьтеся. Тому коли техніка в будинку оновлюється, дуже хочеться, щоб новий холодильник не довелося розморожувати таким способом або розморожувати зовсім. Але чи можливе таке?
У деяких випадках розморожування холодильнику не потрібне, потрібно лише миття внутрішніх камер. Таке твердження стосується холодильників із системою заморозки No Frost, її ще називають «сухою» заморозкою. У цьому випадку холодильник обладнаний автоматичною системою відтайки та вентилятором (або вентиляторами), який поширює охолоджене повітря камерами холодильника.
Інша річ, якщо ви стаєте власником холодильника зі статичною системою, яку ще називають «крапельною». Такі холодильники, як правило, коштують дешевше «сухих», але також вони потребують регулярного розморожування. Дуже часто розморожувати холодильник із «крапельним» заморожуванням не потрібно, достатньо провести процедуру один раз на 6-8 місяців. Крім цього, процедура розморожування значно спростилася, порівняно з тим, як вона проводилася кілька десятиліть тому.
Необхідно просто звільнити камери холодильника від продуктів та відключити його на кілька годин від мережі. Розморожування пройде природним способом, а тала вода через дренажну систему потрапить у спеціальний резервуар для неї, звідки згодом випарується.
У той час, поки холодильник розморожується, настає чудовий час для його очищення, можна промити внутрішні стінки від залишків їжі, а також інвентаризації продуктів. Поки холодильник розморожується, можна перевірити, чи всі продукти свіжі, чи не залишилося забутих і давно зіпсованих, адже вони можуть давати неприємний запах.
Повертаючись до холодильників із системою заморозки No Frost, слід бути готовим до того, що і вони одного разу можуть вимагати себе розморозити. Але це не є нормою, а скоріше проявом несправності, яка може виникнути в системі автоматичного відтайки.
Як правильно розморожувати та мити холодильник?
Отже, ми з'ясували, що деякі навіть найсучасніші холодильники потребують регулярного розморожування. З одного боку, це досить простий захід, з яким має успішно впоратися абсолютно кожен, навіть не маючи якоїсь особливої підготовки. Звичайно ж, якщо раніше ви не стикалися з подібною справою або сумніваєтеся у власних силах, завжди можна звернутися до інструкції виробника, де вказано в якому порядку та в якій черзі виконуються ті чи інші дії.
Давайте розглянемо загальні правила, що є універсальними для багатьох моделей холодильників (власне, практично для всіх). Для початку необхідно зрозуміти, що в сучасному холодильнику його холодильне відділення практично завжди розморожує самостійно, адже всередині немає негативних температур. Тала вода потрапляє до спеціального жолоба, через який витікає в резервуар, розташований над компресором. Там вода, що відтанула, випаровується.
Розморожування вимагає саме морозильне відділення, але через те, що більшість холодильників має один компресор, який обслуговує обидві камери, відключати доводиться весь холодильник. Але якщо ваш холодильник обладнаний відразу двома незалежними компресорами, один з яких працює на морозилку, а інший на холодильне відділення, отже, ми матимемо можливість відключити тільки морозильну камеру, а холодильник продовжить працювати.
Щоб розморозити холодильник, його необхідно звільнити абсолютно від усіх продуктів, які в ньому знаходяться. Це означає, що найбільш зручний час для розморожування холодильника - це коли в ньому мінімальна кількість продуктів, що швидко псуються. Далі просто відключаємо холодильник на якийсь час близько 4-6 годин і чекаємо, коли він розморозиться. Після розморожування необхідно протерти внутрішні стінки та вимити їх від залишків продуктів.
Після процедури розморожування холодильник потрібно включити на оптимальну температуру на годину-півтори, але не завантажувати продуктами, нехай він вільно наздожене температуру, після чого ним можна буде повноцінно користуватися.
Як позбутися неприємного запаху в холодильнику?
У процесі розморожування холодильника або просто в момент чергового відчинення дверцят, можна відчути неприємний запах. Нерідко він з'являється від змішування запахів різних продуктів, може походити від зіпсованого продукту, можливо, ми про щось забули в холодильнику, що там лежить дуже давно і почало погано пахнути. Навіть якщо ми позбудемося зіпсованого продукту, його затхлий запах з холодильника так просто не піде.
Безумовно, в найбільш ідеальній обстановці необхідно повністю вимити і провітрити холодильник. Але у найскладніших ситуаціях навіть такі заходи можуть не дати належного ефекту. Існує чимало способів швидко позбутися неприємного запаху. Найбільш простий та сучасний з них – використання засобів побутової хімії, до яких належать поглиначі запаху.
Поглинач запаху достатньо розташувати на одній із полиць холодильника, наприклад, на тій, де зберігався зіпсований продукт. Згодом, через короткий час, ми перестанемо відчувати неприємний запах у холодильнику. Також існує чимало народних методів позбутися запаху в холодильнику. У цьому випадку можна просто скористатися підручними засобами, які є в будь-якому домашньому господарстві.
Так можна протерти внутрішні стінки холодильника розчином нашатирного спирту з водою. Розчин готуємо в пропорції одну столову ложку нашатирного спирту до одного літра води. Ретельно перемішуємо розчин та акуратно протираємо їм внутрішні стінки холодильної та морозильної камери. Запах дуже швидко зникне, після чого насухо протираємо стінки холодильника.
Можна також приготувати поглинач запаху для холодильника в домашніх умовах. Для цього необхідно озброїтися активованим вугіллям, яке потрібно максимально подрібнити та зібрати на тарілку чи блюдце. Подрібнене активоване вугілля встановлюємо в камеру холодильника і очікуємо якийсь час. Активоване вугілля є відмінним поглиначем сторонніх запахів.
Що робити, якщо зламався холодильник?
Якщо немає регулярного догляду за холодильником, рано чи пізно ми зможемо відчути це на неправильній роботі приладу або навіть може виникнути поломка, буде потрібно ремонт. Для деяких категорій несправностей допустимо ремонт самотужки, адже складність робіт буде невисокою, але для окремих поломок може знадобитися майстер із сервісного центру. Для холодильників відводиться ціла категорія поломок, які характерні у разі ігнорування регулярного розморожування або порушення правил експлуатації холодильника.
Найпоширеніші поломки холодильників, за якими не ведеться регулярний догляд:
Засмічка дренажної системи - нерідко в дренажний отвір потрапляють залишки продуктів і одного разу утворюється непрохідність. Талий воді нікуди йти і виникає ефект протікання холодильника. Вода може накопичуватися всередині камери холодильника або навіть створювати калюжі на підлозі. Усередині камери холодильника може з'явитися неприємний запах. Щоб виправити ситуацію, необхідно прочистити дренаж за допомогою тонкого предмета, наприклад дроту. Діяти необхідно дуже акуратно, щоб не пошкодити дренажний прохід.
Поломка вентилятора – у цьому випадку ми відчуємо, що всередині холодильної камери підвищується температура всупереч встановленим параметрам, тоді як морозильна камера працює у нормальному режимі. Навколо вентилятора може утворитися льоду, яка заважає йому обертатися і поширювати охолоджене повітря на холодильник, також міг згоріти двигун вентилятора.
Згорів ТЕН в системі відтайки – у випадку якщо в холодильнику з системою заморожування No Frost з'являється сильна льоду або навіть шуба, це може свідчити про поломку в системі автоматичного відтаювання. Холодильник можна розморозити вручну, але ефект буде нетривалим, ледь знову з'являється. Найчастіше причиною такої несправності стає ТЕН, що вийшов з ладу відтайки, який потрібно замінити на новий.
Деформація ущільнювача на дверцятах – нерідко розморожуючи холодильник підручними засобами, наприклад, встановлюємо каструлю з гарячою водою або обігріваємо камеру гарячим повітрям із фена, через необережні дії деформується гумовий ущільнювач на дверцятах. Надалі він починає пропускати тепле повітря в камери холодильника, через що дуже швидко всередині з'являється сніжна шуба, холодильник знову потрібно розморожувати. Щоб виправити ситуацію, необхідно замінити ущільнювач на новий такий самий.
Якщо ви помітили, що поломка більш суттєва, варто викликати майстра з ремонту холодильників на будинок.