Не можна сказати, що зими в наших широтах аж надто суворі, але без опалення не обійтися. Особливо актуальним є питання організації автономного опалення для власників приватних будинків, адже у більшості квартир передбачено централізоване опалення. Однак, бажання організувати автономне опалення цілком зрозуміле навіть у межах квартири, адже воно має низку переваг.
До вибору опалювального котла слід поставитися дуже серйозно, від цього залежить кілька дуже важливих факторів. Наприклад, котел недостатньої потужності буде нездатний якісно обігріти весь будинок. Або, навпаки, надмірно потужний пристрій сприятиме додатковим витратам при опаленні у зимовий період.
Додаткове збентеження може призвести до наявності великої кількості різних видів котлів. Недосвідчена всіма премудростями людина може просто заплутатися в різноманітті. Щоб уникнути передчасного ремонту котла, наші фахівці допомогли розібратися у всій їхній різноманітності. Розберемо все по порядку.
Основні тепловтрати в будинку
Перш ніж приступати до вибору відповідного опалювального котла, слід проаналізувати власний будинок або квартиру. Проаналізувати слід те, наскільки утеплене ваше житло, виявити зайві тепловтрати, які можуть суттєво ускладнити процес обігріву будинку у зимовий період. У деяких випадках можуть бути потрібні деякі ремонтні роботи, щоб усунути джерело протягу або організувати додаткове утеплення фасаду.
Основні джерела тепловтрат:
1. Через стіни – при аналізі слід враховувати товщину стін, матеріал із якого виготовлені стіни. Враховувати цей параметр актуально для власників приватних домоволодінь та для мешканців квартир. Додатковою перевагою буде наявність утеплення стіни на зовнішньому фасаді, що суттєво знижує рівень втрати тепла в приміщенні.
2. Через вікна – це основне джерело тепловтрат будь-якого приміщення. Слід враховувати стан та якість вікон у будинку, кількість стекол у склопакеті. Даний параметр при аналізі буде вкрай важливим у приватному будинку та квартирі. У вікнах не повинно бути щілин, протяг також неприпустимий. Якщо вікна старі, найкращим рішенням виявиться їхня заміна на сучасні з якісним склопакетом.
3. Через стелю - велика кількість тепла може губитися через стелю. Здебільшого це стосується власників приватних будинків, адже для квартир це актуально лише на останніх поверхах. Добре, якщо в будинку є горище, він буде своєрідним «прошарком», який зменшить втрату теплого повітря.
4. Через підлогу - підлога також може сприяти втраті певної частки теплого повітря. Якщо ви є власником будинку, додатковим плюсом є наявність підвалу. Він, як і горище в разі стелі, стане додатковою перепоною для тепловтрат в будинку. У випадку квартири, тепловтрати через підлогу є актуальними для перших поверхів багатоквартирного будинку.
Типи котлів та їх особливості
Ми розібралися з невиправданими втратами в будинку або квартирі, саме час приступити до вибору котла. Однак, перш ніж розглядати його основні параметри та характеристики, слід визначитися з типом опалення, адже казани можуть бути абсолютно різними. Підхід до вибору типу опалювального котла вкрай індивідуальний, тому необхідно ознайомитися з усіма пропонованими варіантами і зупинитися на найкращому в конкретному випадку.
Класифікація котлів на кшталт:
1. Газовий котел – це найпопулярніший вид опалювального казана. Однією з основних переваг такого опалення є відносно недорога експлуатація. Працювати газовий котел може від природного газу або балонного, слід враховувати при виборі моделі. Встановлюються газові котли на стіну або підлогу.
2. Електричний котел – сучасне рішення, яке відрізняється своєю екологічністю, зважаючи на відсутність гару та вихлопів, електричний котел працює тихіше за інших. Управління таким типом котла досить просте та інтуїтивно зрозуміле. Але слід розуміти, що електричний котел буде залежати від стабільності електромережі, адже якщо електрику відключають, опалення не буде.
3. Твердопаливний котел – для роботи такого котла знадобиться дерево. Тому, встановлюючи такий тип котла в будинок, слід подбати про запас дров на зиму. Загалом, твердопаливні котли встановлюються не часто, адже їх ефективність не висока, витрати ресурсів і сил при опаленні вищі, порівняно з отсталими.
4. Рідкопаливний котел – не найпопулярніший варіант опалювального котла, але насправді рідкопаливний котел має відмінну ефективність. Працює такий пристрій від рідкого палива, наприклад дизель або бензин. Такий котел може стати чудовим рішенням для будинку з великою площею. Тим не менш, слід враховувати, що рідкопаливний котел є найбільш пожежонебезпечним з усіх типів.
5. Комбінований котел – це котли, які поєднують два варіанти опалення, наприклад, газовий та твердопаливний котел в одному пристрої, або газовий та електричний котел.
Як визначити необхідну потужність котла?
Найголовніший параметр сучасного котла – це його потужність. Від потужності залежить те, яку площу буде здатний ефективно обігріти котел. Якщо заощадити і вибрати котел меншої потужності, ніж потрібно, це загрожує додатковими неприємностями та незручностями, про які розповімо вам трохи нижче.
Отже, розрахунок необхідної потужності опалювального котла є дуже важливим заходом. Тут слід враховувати тип котла – одноконтурний або двоконтурний, площа приміщення та висоту стелі. При цьому актуальний розрахунок потужності котла може відрізнятися в залежності від того, вибираємо ми котел для квартири або приватного будинку.
Перш ніж перейти безпосередньо до прикладів розрахунку, попередньо слід запам'ятати, що оптимальна необхідна потужність для обігріву 10 м при висоті стель 2,7 м - 1 кВт. При цьому коефіцієнт наших кліматичних широт – 1,2. Ці дані будуть важливими для подальших розрахунків.
Розрахунок оптимальної потужності одноконтурного котла
Припустимо, що потрібно організувати опалення котлом в будинку площею 110 м² і висотою стель 3 м.
1. Пам'ятаємо, що норма потужності розрахована на висоту стель 2,7 м, але в нас вона сягає 3 м. Відповідно необхідно розрахувати коефіцієнт збільшення. Для цього ділимо фактичні 3 метри на норматив 2,7 метри та отримуємо коефіцієнт 1,11.
2. Далі розраховуємо необхідну потужність теплопродуктивності казана. Для цього наші 110 м ² ділимо на 10 кВт і отримуємо нормативну потужність 11 кВт. Після цього 11 кВт множимо на отриманий у першому кроці коефіцієнт 1,11 і отримуємо потужність, що рекомендується, для обігріву нашого будинку 12,2 кВт, які сміливо можна округлити до 13 кВт.
Розрахунок оптимальної потужності одноконтурного котла для квартири
Щоб правильно розрахувати потрібну потужність котла для квартири, слід запам'ятати важливі дані. Норматив для обігріву квартир може відрізнятись залежно від типу будівлі. Так, для обігріву 1 м 3 квартири в панельному будинку потрібно 41 Вт, а для кирпичного будинку цей показник становить 34 Вт.
Отже, припустимо, що у нас квартира в кирпичному будинку площею 64 м? і заввишки потолок 2,6 метра.
1. Для початку розраховуємо кубатуру приміщення, для чого необхідно площу 65 м 2 помножити на висоту потолків 2,6 м і одержуємо 169 м 3 .
2. Далі, знаючи норматив для обігріву квартири в кирпичному будинку, обчислюємо потрібну потужність нашої квартири. Кубатуру квартири 169 м 3 множимо на норматив 34 Вт і одержуємо 5,7 кВт. Це і є потрібна потужність одноконтурного казана для обігріву нашої квартири.
Розрахунок оптимальної потужності двоконтурного котла для квартири
Якщо ми отримуємо двоконтурний котел, то алгоритм розрахунку його потужності дещо інший. У цьому розрахунку нам знадобиться коефіцієнт виправлення для наших помірних широт – 1,2.
1. Попередньо з'ясовуємо, яка рекомендована потужність повинна бути для нашої квартири. Щоб це з'ясувати 65 м ² ділимо на норматив 10 кВт і отримуємо 6,5 кВт.
2. Далі робимо виправлення по висоті стель. Нашу висоту 2,6 метра ділимо на норматив 2,7 метра та отримуємо коефіцієнт 0,96. Після цього 6,5 кВт множимо цей коефіцієнт і отримуємо 6,24 кВт.
3. Наступним кроком робимо виправлення для нашого регіону. Щоб це зробити, слід 6,24 кВт помножити на коефіцієнт 1,2 і отримуємо 7,5 кВт.
4. Дуже важливо не забувати про те, що при розрахунку потужності двоконтурного котла завжди слід розраховувати потужність на 25% більше. Так, 7,5 кВт збільшуємо на 25% та отримуємо 9,5 кВт.
Наслідки вибору котла з недостатньою потужністю
Будь-яка помилка чи неуважність має свої наслідки. Так само має наслідки та неправильний вибір потужності котла. Давайте розглянемо, чим загрожує прагнення заощадити і придбати малопотужний котел, який коштує дещо дешевше потужнішого.
1. Встановивши твердопаливний котел, розрахований на меншу площу і з меншою потужністю, ніж потрібно, слід готуватися до деяких незручностей і додаткових витрат. Незручності полягають у тому, що димар котла швидко заб'ється, адже котлу потрібно посилено працювати. Витрата деревини під час роботи котла буде досить великою, що тягне за собою додаткову витратну частину. Так, заощадивши при покупці, ми витрачатимемо більше після експлуатації котла.
2. Якщо встановити газовий котел недостатньої потужності, це призведе не тільки до недостатнього обігріву приміщення, але і до більш швидкого зносу пристрою. Пальники котла вимикатимуться частіше, ніж це потрібно, всередині починає утворюватися конденсат, а згодом і кислоти, які псуватимуть обшивку димоходу і сам казан.
3. У випадку електричного котла дуже важливо не допустити встановлення не тільки малопотужного пристрою, але й надмірно потужного. Маломощний пристрій не зможе достатньо ефективно обігріти будинок або квартиру, при цьому витрата електроенергії буде досить великою, адже котел рідко відключатиметься. Також не варто купувати надто потужний котел, адже це не потрібно, але витрати на опалення збільшаться.