Кондиціонер для сучасного житла є досить важливим атрибутом та побутовим приладом. Сьогодні, напевно, складно уявити, як можна пережити спекотне літо без спліт-системи, адже саме вона здатна підтримувати найбільш оптимальні кліматичні умови в межах нашої квартири. Зважаючи на такий особливий статус, важливим питанням стає правильність установки кондиціонера, адже під час монтажу такого приладу, фахівець втручається безпосередньо в саму конструкцію пристрою.
Відповідно, ставлячи питання про можливість самостійної установки кондиціонера, слід замислитися і зважити всі за і проти. Звичайно ж, якщо ви маєте теоретичні знання і практичні навички таких робіт, то перешкод для виконання монтажу кондиціонера своїми руками бути не повинно. Однак, якщо ви наважуєтесь на якийсь експеримент і плануєте зробити установку, не маючи достатнього досвіду та знань, краще утриматися від подібних дій і запросити майстра.
Які інструменти та матеріали потрібні для самостійного встановлення кондиціонера?
Якщо складності самостійної установки кондиціонера вас не злякали, слід підготуватися до робіт не тільки морально, але й практично, приготувавши весь необхідний інструментарій, а також матеріали, які знадобляться під час монтажу. Найчастіше до самостійної установки ми вдається через бажання заощадити на монтажних роботах спеціаліста з сервісного центру. Відповідно, давайте розберемося в тому, які інструменти та матеріали нам знадобляться для установки кондиціонера і з'ясуємо, чи так вдається заощадити.
Інструменти для встановлення кондиціонера необхідні:
1. Перфоратор – перед навісом зовнішнього та внутрішнього блоку кондиціонера, необхідно пробурити отвір у зовнішній стіні. Воно має бути наскрізним та достатнього діаметра.
2. Дриль - цей інструмент знадобиться для навісу кріплень, при цьому обов'язково слід запасатися не одним свердлом, а цілим набором.
3. Труборіз - міжблочна магістраль складатиметься з мідних трубок, довжина яких може бути різною і далеко не завжди недосвідчений майстер може розрахувати їхню довжину, труби потрібно буде різати.
4. Розвальцівник – система кондиціонера обов'язково має бути герметичною для надійної роботи, відповідно, мідні труби необхідно буде розвальцювати.
5. Вакуумний насос - нерідко малодосвідчені майстри обходяться без нього, але в процесі установки необхідно буде видалити всю вологу з системи і створити вакуум. При довжині міжблочної магістралі понад 6 метрів це вкрай важлива процедура!
Матеріали, які знадобляться для встановлення кондиціонера:
- електричний кабель – знадобиться для підключення кондиціонера до мережі, а також для підключення живленням зовнішнього та внутрішнього блоків. Який саме кабель знадобиться для монтажу конкретної моделі, можна дізнатися з інструкції, яка постачається разом із кондиціонером;
- мідні трубки – вони мають бути товстостінними, спеціальні для систем кондиціювання та холодильного обладнання. Необхідний діаметр трубок також можна буде дізнатися з інструкції, а довжина має бути із запасом до 30 см;
- каучуковий утеплювач – потрібен буде два діаметри для мідних трубок. Його довжина має збігатися з довжиною міжблокової магістралі;
- дренаж – гофрована труба зі спіраллю усередині. Довжина такої труби повинна бути більшою за довжину міжблочної магістралі до 80 см;
- кронштейни для зовнішнього блоку – це L-подібні кронштейни, які своїми габаритами мають відповідати габаритам зовнішнього блоку кондиціонера. Також варто звернути увагу на масу, яку витримують кронштейни, розрахунок має бути на масу, що перевищує масу зовнішнього блоку в 5 разів;
- декоративний короб - це пластиковий короб, необхідний, щоб закрити комунікації між блоками кондиціонера всередині квартири, якщо вони не ховаються в стіні;
- витратні матеріали – достатня кількість болтів, анкерів та дюбелів. Розміри таких витратних матеріалів повністю залежатимуть від типу кронштейнів для зовнішнього блоку і кріпильної пластини внутрішнього блоку спліт-системи.
Етапи встановлення кондиціонера
Як тільки ви переконалися в тому, що всі необхідні інструменти та матеріали підготовлені у достатній кількості та якості, можна переходити до безпосередньої установки. Крім практичних навичок у виконанні певних монтажних робіт, слід розуміти, що не менш важливою є теорія та розуміння самого процесу встановлення.
Весь процес монтажу кондиціонера розбивається на 7 основних етапів, які повинні проводитися в суворій черзі.
1.Вибираємо оптимальне місце для встановлення кондиціонера – у кімнаті визначаємо місце для монтажу внутрішнього блоку. При виборі місця необхідно розуміти, що внутрішній блок не повинен розташовуватися до полиці ближче, ніж на 10 см, а перед внутрішнім блоком має бути вільний простір на відстані щонайменше 2 метри, все це вплине на ефективність роботи спліт-системи.
2.Свердлимо отвір у зовнішній стіні – як тільки ми вибрали місце для установки, тому визначаємо де буде отвір і починаємо бурити його перфоратором. Пробурити отвір дуже важливо на етапі перед навісом зовнішнього та внутрішнього блоків. Діаметр отвору повинен відповідати діаметру всіх трубок міжблочної магістралі, він не повинен бути меншим або більшим.
3. Монтаж зовнішнього блоку - він встановлюється на спеціальні кронштейни, які, у свою чергу, кріпляться до стіни на вулиці. Не рекомендується розташовувати зовнішній блок кондиціонера дуже близько до стіни, краще відступити близько 20 см. Після навісу зовнішнього блоку, до нього можна відразу ж підключити комунікації міжблочної магістралі і протягнути через пробурений отвір.
4. Монтаж внутрішнього блоку – зовнішній блок навішується на заздалегідь визначене йому місце на початковому етапі установки. Кріпиться він на спеціальну пластину кріплення, яка поставляється з кондиціонером в комплекті. У деяких випадках, наприклад, при установці інверторного кондиціонера, мінімальна довжина міжблочної магістралі має бути від 3 до 5 метрів. Але якщо відстань між зовнішнім та внутрішнім блоком кондиціонера менша, то трубки накручуються кільцем за зовнішнім блоком.
5.Вакуумування системи – цьому етапі у системі створюється вакуум і видаляється вся волога. Нерідко цей етап пропускається через відсутність дорогої вакуумної станції, але робити цього вкрай не рекомендується. Особливо важливо проводити вакуумування при довжині міжблокової магістралі від 6 метрів.
6.Електричні роботи – електричним проводом з'єднуємо зовнішній та внутрішній блок кондиціонера для його стабільної роботи. Також кондиціонер можна підключити до електроживлення окремим дротом, що зніме додаткове навантаження з розетки. Або, можна піти більш простим шляхом і просто підключити кондиціонер у розетку.
7. Перевірка кондиціонера на працездатність – після виконання шести етапів монтажу, кондиціонер повинен бути готовий до роботи. На завершальній стадії просто вмикаємо кондиціонер і діагностуємо його роботу. Він повинен включатися, працювати без стороннього шуму, охолоджувати та обігрівати у різних режимах.
Наслідки неправильної установки кондиціонера
Зважаючи на складність всієї процедури встановлення кондиціонера та необхідність застосування спеціалізованого обладнання, проводити установку кондиціонера самостійно не рекомендується. Досвідчений майстер із сервісного центру обов'язково буде «озброєний» усім необхідним інструментарієм, визначити необхідні параметри установки, на які малодосвідчений фахівець може навіть не звернути увагу, а також уникне найпоширеніших помилок при монтажі, які нерідко допускаються при самостійному встановленні.
Найпоширеніші наслідки помилок під час встановлення кондиціонера недосвідченим майстром:
1. Кондиціонер працював нормально короткий час, дуже скоро перестав охолоджувати – такий прояв є результатом неякісної розвальцювання трубок. Вони не мають достатньої герметичності, тому відбувається витік фреону. Без фреону спліт-система не може нормально працювати, як наслідок може вийти з ладу компресор, що призведе до необхідності дорогого ремонту кондиціонера.
2. Кондиціонер спочатку слабо охолоджує, а дуже швидко перестав холодити зовсім - при розвальцювання труб дуже важливо використовувати трубогиб, а не згинати трубки вручну. Від ручного загину можуть залишатися заломи на трубках, що критично зменшує їхній діаметр і заважає нормальній циркуляції фреону в системі. Як результат такої помилки, на трубках виникають тріщини і відбувається витік фреону.
3. Кондиціонер не охолоджує від початку – ігнорувати вакуумацію системи неправильно. Це досить поширена помилка через дорожнечу використання вакуумного насоса. Нерідко, щоб заощадити, установники просто стравлюють частину фреону, разом з яким має вийти повітря. Однак, як показує практика, це досить неточна методологія, яка може призвести до повної перезаправки фреоном кондиціонера або призвести до поломки компресора.
4. Швидкий витік фреону, руйнування трубок міжблочної магістралі – економія на матеріалах є досить сумнівним методом спроби знизити остаточну вартість установки кондиціонера. Неякісна мідна трубка або та, що просто пофарбована під мідь, може розсипатися протягом першого року експлуатації.
Висновок
Установка кондиціонера є складним процесом із масою нюансів та «підводних течій». Про все це обізнаний майстер, який розуміє весь процес не тільки з боку теорії, але і з практичною, маючи всі необхідні навички. Тим не менш, нерідко відбувається ситуація, коли користувач з метою заощадити бюджет починає виробляти монтаж кондиціонера власноруч.
У цьому випадку слід розуміти кілька речей:
- під рукою у вас має бути набір із усіх необхідних інструментів та матеріалів, ігнорувати подібний набір ніяк не можна;
- необхідно повністю розуміти, як проводиться установка кондиціонера і які правила повинні дотримуватися при монтажі, важливо розуміти принцип роботи спліт-системи;
- Варто пам'ятати, що нерідко виробники можуть знімати із заводської гарантії спліт-систему, установку якої робили без сертифікованого майстра.