Обслуговування газових плит у квартирах: що входить у ТО, терміни та періодичність обслуговування

Обслуговування газових плит у квартирах: що входить у ТО, терміни та періодичність обслуговування

Обслуговування газових плит у квартирах: що входить у ТО, терміни та періодичність обслуговування

Зміст:

Зважаючи на певні історичні віхи та події нашого суспільства та держави в цілому, більшість домашніх господарств, як домоволодінь, так і квартир, облаштовані газовими плитами, які потребують регулярного технічного обслуговування. І лише в невеликій частці домогосподарств, де можливість підключення до газу технічно не передбачена, встановлені електричні плити. Про переваги та недоліки різних типів плит розповідати можна довго, але тема сьогоднішньої статті зовсім не про це.

Зважаючи на масовість використання газових плит або окремих варильних поверхонь, гостро постає питання про їх технічне обслуговування, як саме проводиться дане обслуговування, хто може здійснювати таке обслуговування і що саме включено до переліку робіт, які проводяться майстром. Зважаючи на технічні особливості газового обладнання, самостійне втручання в прилад категорично заборонено, тому без фахівця з ремонту газових плит обійтися не вдасться.

Проверка утечки газа

Обслуговування квартирних плит на газі

Перш ніж заглибитись у тему технічного обслуговування побутових газових плит, варто зауважити, що їх технічне обслуговування стосується не тільки перевіркою самого газового приладу, плити або варильної поверхні, а й газопроводів, які розташовані всередині квартири та за її межами. Особлива увага обладнання, яке працює на газу, приділяється не просто так, адже від якості роботи такого приладу та його надійності залежить загальна безпека мешканців, їх здоров'я, а також цілісність майна. Газове обладнання відноситься до категорії небезпечних, тому технічне обслуговування таких приладів необхідно проводити регулярно.

Суть технічного обслуговування полягає у ретельній діагностиці стану внутрішньобудинкових та внутрішньоквартирних газових мереж, а також обладнання, яке підключене до нього. До газової системи, яка піддається технічному обслуговуванню, відносять також лічильник обліку використаного газу.

І якщо обслуговування внутрішньобудинкових газопроводів ми найчастіше не спостерігаємо (вони проводяться, але поза увагою мешканців), то внутрішньоквартирні газові мережі перевіряються лише у присутності господаря квартири.

Як проводиться технічне обслуговування внутрішньоквартирних газових мереж?

  • спеціаліст обов'язково візуально оцінює стан газової інфраструктури всередині квартири – наявність газового лічильника, вільний доступ до вентиля, що перекриває подачу газу;
  • спеціаліст перевіряє надійність та герметичність з'єднань газопроводу – для цього використовується спеціальний засіб або мильний розчин, що наноситься на місце з'єднання;
  • фахівець перевіряє роботу газового вентиля – перекривши подачу, перевіряється робота конфорок, вони не повинні запалюватися;
  • спеціаліст перевіряє в якому стані знаходиться газова плита – за потребою проводить чищення пальників та форсунок;
  • фахівець перевіряє горіння полум'я при розпалюванні кожної конфорки – по черзі запалюється кожна конфорка та перевіряється як протікає процес горіння;
  • фахівець складає акт виконаних робіт – такий акт є свідченням того, що роботи з технічного обслуговування газової плити успішно проведено, також проводиться додатковий інструктаж з техніки безпеки використання плити на газу.

І якщо з тим, що технічне обслуговування газових приладів проводити необхідно і як це робиться ми розібралися і все ясно і зрозуміло, то хто може або навіть має право на проведення таких робіт, не зовсім ясно. Ще нещодавно все було досить просто, ТО газових систем і газового обладнання проводить виключно комунальна міська газова служба і більше ніхто.

Але після прийняття наказу від Міненерговугілля №250 від 10 травня 2018 року технічним обслуговуванням газових мереж може займатися будь-який сервісний центр, який має ліцензію на виконання таких робіт та має штат кваліфікованих співробітників.

Відповідальність за технічний стан газових мереж та газового обладнання несе власник житла або його орендар. Відповідно, власник повинен укласти договір із сервісним центром для проведення технічного обслуговування з переліку тих, що доступні у його населеному пункті.

Тех обслуживание газовой плиты

Періодичність регулярних перевірок

Варто зауважити, що технічне обслуговування газових плит у квартирах не є одноразовим та акт виконаних робіт не діє безстроково. Насправді газові плити у квартирах мають проходити обслуговування щорічно, а у разі виявлення невідповідності встановленої газової плити нормам стандартів, вона має бути замінена на нову. Однак це лише поверховий підхід до обслуговування газових систем багатоквартирного будинку.

Як ми вже встигли розібратися, власники квартир у багатоквартирному будинку є відповідальними особами щодо регулярного обслуговування їх індивідуальних газопроводів усередині квартири, газових плит та варильних поверхонь. Так само власники квартир несуть колективну відповідальність щодо стану внутрішньобудинкових газових мереж. Однак у цьому випадку технічне обслуговування проводиться дещо рідше.

Після укладання договору з мешканцями багатоквартирного будинку сервісний центр проводить не тільки щорічний технічний огляд газових плит, але й обслуговування газових систем внутрішньобудинкового використання. Так один раз на п'ять років проводиться обслуговування на газопроводі до першого запірного пристрою, що знаходиться у житлових квартирах. Такі роботи проводяться без обов'язкового відключення від постачання газу.

Крім цього, один раз на 10 років проводиться капітальне технічне обслуговування сервісним центром, при якому передбачено відключення від постачання газу та перевірки всієї внутрішньобудинкової системи на герметичність. Подібні заходи спрямовані на збереження функціональності та безпеки використання всієї газової інфраструктури багатоквартирного будинку. Крім цього, щорічно відповідальний сервісний центр проводить перевірки внутрішньоквартирних газових мереж, газового обладнання, яке підключено до мереж, лічильник обліку використаного газу, а також вентиляції, що використовується під час експлуатації газового обладнання.

Проведення регулярних технічних оглядів та обслуговування вкрай важливий аспект у процесі експлуатації газового обладнання, адже інакше виникає ризик не тільки поломки самої техніки, а й збільшується ризик нормальної життєдіяльності багатоквартирного будинку, ми ризикуємо своїм здоров'ям, життям та збереженням майна. Чи варто нагадувати про недбалість щодо експлуатації газових плит у багатоквартирних будинках, які призвели до трагічних наслідків?

Раніше вся відповідальність щодо стану газових систем лягала лише на газове господарство, але вже сьогодні варто усвідомлювати власну відповідальність, адже з 2018 року вся відповідальність щодо регулярних перевірок та технічного обслуговування лежить лише на власниках житла та орендарах, тому не варто ігнорувати таке важливе питання та необхідно якнайшвидше укласти відповідний договір із сервісним центром, який буде здатний проводити правомірне технічне обслуговування газових систем як внутрішньобудинкових, так і внутрішньоквартирних.

Проверка газового оборудования

Порядок та процедура огляду

Перевірка газового обладнання в багатоквартирному будинку є досить педантичним заходом, адже при перевірці внутрішньоквартирних газових мереж і самої газової плити або варильної поверхні в обов'язковому порядку має бути присутнім господар квартири або її орендар. В іншому випадку, якщо не надати вільний доступ для перевірки спеціалісту сервісного центру, весь під'їзд, а в деяких випадках і весь будинок можуть тимчасово відключити від постачання газу.

Це означає, що порядок і процедура технічного обслуговування випереджається оповіщенням мешканців про майбутню перевірку. Терміни такого попереднього оповіщення особливо не регламентуються, проводяться за допомогою оголошень у ЗМІ, оголошень на дошках біля під'їздів, повідомлень через старших по дому. До призначеного дня всі мешканці зобов'язані подбати про можливість надання вільного доступу до своїх плит та внутрішньоквартирних газових мереж, лічильника та витяжок.

Варто також зауважити, що фахівець, який прибуває для технічного обслуговування, повинен мати при собі посвідчення, яке на вимогу мешканців необхідно пред'явити. У найкоротші терміни спеціаліст або кілька фахівців оглядають внутрішньоквартирні газові мережі та плити на відповідність нормам технічного стану, а також герметичність системи.

Процедура огляду газової системи полягає в наступному:

  1. Візуальний огляд газової системи – спеціаліст візуально оцінює технічний стан газової плити або варильної поверхні, перевіряє наявність газового лічильника та вільний доступ до вентиля на газовій трубі.
  2. Перевірка герметичності з'єднань – на місцях з'єднань газових труб наноситься спеціальний засіб або мильний розчин для перевірки герметичності та відсутності витоку газу.
  3. Перевірка працездатності вентиля затвора – вентиль перекривається і відкриваються конфорки, подача газу на них не повинна відбуватися.
  4. Перевіряється працездатність конфорок – по черзі розпалюються всі конфорки на варильній поверхні та перевіряється їх горіння, якщо необхідно може надаватися додаткова послуга чищення пальників та форсунок від нагару.
  5. На завершення перевірки спеціаліст сервісного центру надає акт виконаних робіт.
Викликати майстра

Наші майстри працюють з 9.00 до 21.00 без вихідних