Найважливішим і найціннішим вузлом будь-якого холодильного агрегату, у тому числі і побутового холодильника, є його компресор. Від його працездатності залежить як ефективність роботи холодильника в цілому, так і наш комфорт, адже якщо компресор виходить з ладу, то ми не можемо тривалий час зберігати улюблені продукти, що особливо псуються. Крім цього, несправний компресор може сильно шуміти.
Якщо довелося зіткнутися з поломкою, варто розуміти, що ремонт холодильника або тим більше повна заміна компресора виявляються одними з найдорожчих ремонтів. Тому варто відразу ж зробити діагностику і виключити ймовірність поломки компресора.
Зробити це можна власноруч, або за допомогою досвідченого фахівця. Останній варіант кращий, адже досвідчений майстер здатний значно швидше і точніше визначити причину поломки.
Як працює компресор?
Якщо ви вирішили взятися за діагностику компресора самостійно і заощадити на виклику майстра, то, як мінімум, необхідно розуміти основи роботи компресора, навіщо він потрібний в холодильнику і як запустити компресор в умовах перевірки. А компресор є справжнісіньким серцем холодильника. Саме завдяки йому за контуром охолодження циркулює фреон, необхідний охолодження всієї системи.
Фреон працює в системі холодильника у двох станах – газ та рідина. На початку охолоджуючого циклу, газ фреон піддається нагнітання тиску. Цей тиск створюється компресором холодильника. Під впливом тиску фреон перетворюється на конденсатор і охолоджується, він стає рідким.
У холодному та рідкому вигляді фреон вирушає у випарник. Вже у випарнику фреон знову нагрівається і стає газоподібним. Такий нехитрий цикл повторюється знову і знову протягом роботи холодильника. Таким чином, компресор – це своєрідний двигун, двигун усієї системи.
Сам компресор розташовується позаду холодильника в його нижній частині. Він знаходиться у спеціальному захисному кожусі та покритий олією. На компресорі можна побачити три виходи. Один веде до пускової обмотки, інший – до робочої, а ще один є загальним. Знаючи основи роботи компресора та його базовий пристрій ми можемо перейти до перевірки компресора на працездатність.
Навіщо перевіряти компресор?
Ми з'ясували пристрій компресора, щоб розуміти, з чим потрібно працювати під час діагностики. Зараз слід розібратися в тому, навіщо може знадобитися проводити перевірку компресора, якими мотивами ми повинні зважитися на цей нестандартний крок.
Цілком очевидно, що мотивом перевірки компресора на працездатність зазвичай стає вихід його з ладу. Але що може зламатися у компресорі?
1.Нестабільні електромережі можуть призвести до перепадів напруги або зовсім до короткого замикання. І тут компресор може зовсім згоріти. Якщо перевірка компресора покаже його несправність, то, найімовірніше, буде потрібна повна заміна.
2.Одна з найбільш нешкідливих, але неприємних, поломок компресора є вихід з ладу пускового реле. Цю причину також можна виявити та замінити реле на нове.
3.Несправною може бути проводка, що досить небезпечно, адже струм може пробивати на корпус. Така поломка найбільш властива холодильникам, які перебувають у експлуатації довгий час.
Це основні причини поломок компресора, які перевіряють насамперед. Трохи озброївшись теоретичними знаннями, саме час перейти до практики. Так, нам знадобляться два пристрої – тестер та манометр.
Як перевірити компресор холодильника на опір?
Перевірка опору контактів компресора має стати першим кроком у спільній діагностиці компресора. Насправді він може виявитися єдиним кроком, якщо буде виявлено відхилення від норми. Щоб перевірити опір компресора, нам доведеться витягти компресор з кожуха і відключити його від холодильника. З приладів знадобиться тестер.
Щоб відключити компресор від холодильника, потрібно від'єднати електричне підключення контактів та перекусити трубки, які з'єднують його з іншими елементами.
Після цього виймаємо компресор із захисного кожуха, відкрутивши кріплення. Реле також потрібно від'єднати, для цього його відкручуємо. Підготовчий етап на цьому завершено, приступаємо до власне діагностики.
1.Переключив тестер в режим Ом, прикладаємо його щупи до виходів обмотки. Як пам'ятаємо з практики їх три – загальна, пускова та робоча. Спочатку перевіряємо верхній вихід та правий нижній. Результат на дисплеї повинен вийти близько 15 Ом.
2.Так само прикладаємо щупи тестера до того ж верхнього виходу обмотки, і тепер не до правого, а до лівого нижнього виходу. Результат на дисплеї тестера має показати близько 20 Ом.
3. Третій крок найважливіший, адже від його результату ми зрозуміємо, наскільки працездатний компресор холодильника. Прикладаємо щупи тестера до двох нижніх виходів обмотки. На дисплеї має з'явитися сума двох попередніх показників. У нашому випадку це 30-35 Ом. Допустима невелика похибка.
Якщо результат не буде збігатися, компресор несправний і слід звернутися до фахівця для ремонту мотора або його повної заміни. Варто пам'ятати, що в залежності від виробника компресора показник опору може відрізнятися, але різниця не повинна перевищувати 5 Ом.
Як перевірити компресор холодильника на тиск?
Якщо тестер показав опір обмоток компресора в нормі допустимих меж, то наступним кроком перевіряємо, як він нагнітає тиск. Якщо тиску в системі буде недостатньо, то фреон не зможе повноцінно циркулювати по контуру відповідно нормального охолодження ні в холодильній, ні в морозильній камерах не буде. Для цієї перевірки нам знадобиться манометр.
Щоб перевірити компресор у цьому випадку, потрібно підключити манометр до штуцера двигуна і запустити компресор. Манометр одразу покаже нам результат, він може бути різним залежно від того, справний компресор чи ні, а також від того, який холодильник ми тестуємо.
Найчастіше справний компресор покаже результат шести атмосфер і почне збільшувати його. Тут головне не зволікати і відключити манометр від штуцера, інакше прилад зламається. Такий показник притаманний більшості холодильників.
Якщо ми маємо справу з однокамерним або маленьким холодильником, манометр може показати результат до 5 атмосфер. Однак, якщо пристрій перевірки показує 4 атмосфери та нижче, це означає, що компресор холодильника несправний.
Як унеможливити поломку пускового реле?
Якщо опір компресора в нормі та його показники тиску також не показують ніякого відхилення, то найбільш вірогідною поломкою в даному випадку може вийти з ладу пускового реле. Це означає, що третім кроком ми перевіряємо на працездатність саме його.
Першою думкою на думку може спасти спробувати запустити компресор на пряму без реле. Якщо запрацює, то проблема точно в ньому. Але ми не рекомендуємо робити це самостійно. Подібні заходи повинен робити тільки досвідчений фахівець, адже навіть найменша помилка у проведенні такого тесту може бути поразкою струмом.
Але якщо ви маєте намір обійтися без допомоги платного майстра, то краще піти від зворотного і запускати компресор не на пряму, а за допомогою іншого реле, наприклад, купити для повірки нове. Підключаємо його до компресора та перевіряємо тестером. При потужності 140 Вт напруга має становити 1,3 А. Це норма, яка вказує на справну роботу компресора.
Якщо після заміни пускового реле компресор увімкнувся, а тестер показав необхідні цифри на дисплеї, значить причина поломки крилася саме в старому реле, що зламалося.
Підведемо підсумок
Поломка холодильника може стати дуже неприємним випадком, особливо в теплу або спеку року. Таким чином, зволікання неприйнятне, необхідно терміново визначити причину поломки та усунути її. Якщо при включенні холодильника в мережу він не запускається і компресор мовчить, то велика ймовірність, що поломка полягає саме в ньому.
Перевірка компресора холодильника проводиться трьома основними кроками:
1. Перевіряємо тестером опір обмоток компресора.
2. Перевіряємо за допомогою манометра як компресор здатний нагнітати тиск.
3. Перевіряємо працездатність пускового реле.
Пам'ятайте, робота компресора пов'язана з багатьма нюансами та особливостями, які повною мірою знає лише досвідчений фахівець. Таким чином, нашою головною рекомендацією при виявленні неполадок у роботі холодильника звернутися саме до сервісного центру з ремонту холодильників. Це дозволить заощадити час, сили та, можливо, убереже від непередбачених труднощів у процесі робіт.