Як показує практика, ми рідко всерйоз замислюємося про функціонування та працездатність тієї чи іншої техніки, доки робота проходить у штатному режимі. Це ж твердження стосується і побутового кондиціонера, поки він працює нормально, холодить у літню пору і гріє в холодне, все нормально. Але як тільки справа доходить до обслуговування, профілактичного чищення або незапланованого ремонту кондиціонера, починається справжнісінький головний біль.
Всі ми знаємо і розуміємо, що кондиціонер складається з двох блоків, один з яких працює всередині квартири, а другий працює на вулиці. Відповідно, розуміємо, що обслуговування кондиціонера також буде комплексним і складатиметься з кількох етапів та складових. Окремі роботи можна зробити самостійно, наприклад почистити фільтри внутрішнього блоку, але інші роботи краще довірити досвідченому майстру.
Причини виходу кондиціонера з ладу
Для будь-якої побутової техніки дуже важливо проводити профілактичне обслуговування, догляд за нею має бути регулярним. Так побутовий прилад зможе прослужити максимальний термін, а про незаплановані ремонти думати не потрібно. Особливо актуальним є профілактичний догляд для кліматичної техніки, до категорії якої належить побутовий кондиціонер. Ігноруючи регулярне обслуговування кондиціонерів, ми не просто наражаємо на небезпеку функціонування приладу, а й наражаємо на ризик власне здоров'я.
Найчастіше побутові кондиціонери вимагають ремонту через відсутність чищення та профілактичного обслуговування. Ось що відбувається:
Засор фільтрів внутрішнього блоку - вони розташовуються відразу за передньою панеллю внутрішнього блоку, яка просто відкривається. Фільтри грубої очистки необхідно чистити двічі на місяць під час активної фази експлуатації, їх достатньо промити під проточною водою та висушити. Якщо фільтри сильно забруднюються, то кімнаті може з'явитися неприємний запах, ефективність охолодження різко падає. Пил із фільтрів також може потрапляти в дренажний канал і утворити засмічення. В цьому випадку вода проливатиметься в кімнату, кондиціонер буде текти.
Недостатньо фреону – рівень фреону у системі грає дуже важливу роль ефективності роботи кондиціонера. Якщо фреону недостатньо, кондиціонер або не охолоджуватиме зовсім, або робитиме це не так ефективно, як потрібно. Недолік фреону може виникнути з двох причин - витік, тоді необхідно виявити місце витоку, усунути пробій і заправити систему фреоном заново, або природне випаровування фреону. Так, випаровуватися може до 8% фреону на рік, тому через кілька років активного використання кондиціонера краще провести планову дозаправку.
Використання кондиціонера в мороз - далеко не всі спліт-системи, навіть сучасні, придатні для використання в морозну зиму. Так багато моделей здатні працювати в режимі обігріву при температурі на вулиці до -5 ° С, інші (з інверторним компресором) можна включати при температурі до -15 ° С і лише не всі здатні працювати на обігрів при температурах до -25 ° С або навіть нижче. Якщо використовувати кондиціонер для обігріву при неадаптованих температурах через зледеніння трубок може виникнути непрохідність дренажу і волога буде текти не на вулицю, а в кімнату з внутрішнього блоку. Також відбуватиметься підвищений знос моторесурсу компресора.
Засув теплообмінника зовнішнього блоку – регулярного чищення та догляду вимагає не тільки внутрішній блок кондиціонера, але й зовнішній. Частота чищення зовнішнього блоку безпосередньо залежатиме від того, на якій висоті він розташований (чим нижче поверховість, тим частіше його потрібно чистити) і що розташовано поруч. Якщо поруч жвава дорога, чистити зовнішній блок потрібно частіше, якщо навколо тихий дворик, чистку можна проводити рідше. При засміці теплообмінника, на який потрапляє пил, сміття, гілки та листя, ефективність роботи кондиціонера знижується, кондиціонер погано охолоджує та обігріває. У найбільш занедбаних випадках може вийти з ладу компресор.
Забруднення фільтрів внутрішнього блоку
Найбільш актуальним питанням у контексті профілактичного догляду за кондиціонером стає чищення фільтрів грубого очищення. Виконати таку чистку цілком зможе кожен із вас самостійно і виклик майстра для такого простого заходу зовсім не потрібний. Призначення фільтрів досить просте, фільтри внутрішнього блоку кондиціонера збирають на собі все сміття та пил, які потрапляють усередину корпусу пристрою. Так фільтри захищають від засмічення та забруднення інші елементи внутрішнього блоку – радіатор та вентилятор.
У конструкції внутрішнього блоку кондиціонера знаходиться два фільтри, розташовуються вони поряд один з одним відразу за кришкою, що легко відкривається. Відповідно, як тільки ми відкриваємо кондиціонер, його фільтри відразу видно і видно, наскільки вони засмічені, або навпаки, наскільки вони чисті. Щоб витягти фільтри для профілактичного чищення, досить просто зняти їх із засувок, але робити це слід акуратно, щоб не пошкодити засувки самі або не пошкодити пластиковий каркас фільтрів.
За рекомендаціями виробників чистку фільтрів внутрішнього блоку необхідно проводити один раз на два тижні, проте це стосується часу активного використання кондиціонера.
Як почистити фільтри внутрішнього блоку кондиціонера:
- необхідно відключити кондиціонер від мережі - перш за все потрібно подбати про власну безпеку, адже пил є відмінним провідником електрики;
- відкриваємо кришку корпусу внутрішнього блоку – так ми матимемо можливість оцінити ступінь забруднення фільтрів та матимемо доступ для подальшого демонтажу фільтрів;
- знімаємо фільтри для миття – досить просто зняти фільтри із пластикових засувок, і вони легко дістаються зі свого місця;
- Промиваємо фільтри під водою - можна просто піднести фільтри по черзі під кран і промити під проточною водою. Воду можна включати теплу, але не гарячу, адже так можна легко деформувати пластиковий каркас фільтра. Промиваємо доти, доки не вимиється весь бруд і пил;
- сушимо фільтри - сушіння має відбуватися природним шляхом, не варто класти фільтри на прилади для обігріву, продувати їх феном, адже в такому випадку також може статися деформація каркасу і фільтри стануть непридатними для зворотного встановлення у внутрішній блок;
- встановлюємо фільтр місце – проводити зворотну установку слід лише тоді, коли фільтри повністю висохли. Для встановлення потрібно просто поставити фільтри на клямки і можна знову користуватися кондиціонером.
Робота кондиціонера у зимовий час
Робота кондиціонера в зимовий час має низку обмежень. Слід брати до уваги, що кондиціонер є пристроєм, який працює на охолодження повітря у спеку року. Пристрій, який здатний працювати додатково на обігрів в холодну пору року правильніше називати спліт-системою, це мультисезонний прилад. І якщо вже сьогодні практично будь-який кондиціонер за своєю суттю є спліт-системою, то ще зовсім недавно були доступні кондиціонери, які працювали тільки на охолодження. Тому слід розуміти, що такий прилад у зимовий час використовувати не вдасться.
Однак і у випадку зі спліт-системами далеко не все так просто, як могло здатися спочатку. У контексті зимового застосування кондиціонера варто розділити цей прилад на два типи – звичайні кондиціонери та інверторні. Перший тип кондиціонерів відноситься до категорії бюджетних і має можливість працювати на обігрів лише за температур, які не опускаються нижче -5°С. Другий тип кондиціонера, інверторний, це сучасніший пристрій і завдяки цьому має можливість працювати на обігрів при температурах до -15 ° С, а іноді навіть нижче.
Використання кондиціонера при температурах нижче допустимої межі, визначеної виробником, може призвести до негативних наслідків. Крім того, що компресор приладу відчуватиме на собі підвищене навантаження і його ресурс вироблятиметься в рази швидше, цілком може утворитися протікання внутрішнього блоку. В окремих випадках може статися поломка вже на ранніх стадіях неправильної експлуатації спліт-системи і буде потрібно ремонт.
Щодо теми нашої сьогоднішньої статті, а саме своєчасний догляд та профілактичне обслуговування кондиціонера, варто відзначити той факт, що якщо ви плануєте експлуатувати кондиціонер мультисезонно, у спекотну та прохолодну пору року, то обслуговування необхідно проводити не лише навесні, перед початком літнього сезону, а й згодом восени перед стартом опалювального періоду.
Висновок
Догляд за кондиціонером є дуже важливим аспектом його повноцінної та правильної експлуатації. Жоден виробник спліт-систем не зможе гарантувати правильну та безперебійну роботу пристрою у разі відсутності своєчасного профілактичного обслуговування. Існує чимало домислів та здогадів щодо того, як часто необхідно здійснювати обслуговування кондиціонера – один раз на рік, двічі на рік, раз на кілька років та інше.
Насправді варто розуміти, що обслуговування кондиціонера полягає у комплексному підході та складається з низки різних робіт. І ось періодичність проведення окремих робіт може коливатися від двох разів на місяць до одного разу на 3-4 роки.
Ось, що мається на увазі:
- чистка фільтрів грубої очистки внутрішнього блоку проводиться один раз на два тижні при активній фазі використання;
- чищення внутрішнього блоку та дренажного каналу проводиться один раз на рік при використанні кондиціонера лише влітку, або двічі на рік, якщо кондиціонер використовується ще й на обігрів;
- Чищення зовнішнього блоку кондиціонера проводиться один раз на кілька років, періодичність може досягати від двох до чотирьох років і залежить від того, на якій висоті розташований зовнішній блок. Чим вище встановлений зовнішній блок, тим рідше проводиться чищення і навпаки.