З наближенням зими одним із головних, нагальних питань стає оплата за використане тепло. Ця стаття витрат найчастіше забирає левову частку комунальних платежів. З кожним роком тарифи на тепло зростають, провокуючи цілком природне бажання знайти способи економії. Існує кілька варіантів того, як можна знизити підсумкову суму в платіжці за тепло, які дещо змінюються в залежності від типу приміщення та його експлуатаційних особливостей.
Економія для приватного будинку
Тепловтрати у будинку відбуваються через дах, стіни, вікна, підлоги, двері, вентиляційні отвори. Якщо осмислити всі ці моменти, можна зробити правильні висновки, знизивши втрату тепла, витрата газу, отже, і рахунок на оплату. Для того, щоб економія тепла в будинку стала реальністю, необхідно виконати кілька кроків:
- заміна вікон на сучасні, енергозберігаючі – подвійний чи навіть потрійний склопакет практично миттєво змусить відчути різницю у температурі кожної кімнати. Крім цього, нові вікна підвищать рівень комфорту перебування в будинку, знизивши рівень шуму, перешкоджаючи попаданню пилу до будинку
- утеплення будинку – вимагатиме певних фінансових витрат, але ці витрати окупляться вже за максимум два сезони. Теплоізоляція стін, даху, підвального приміщення допоможе знизити енерговитрати в середньому на 35%
- заміна загальнообмінної вентиляції ідеальним варіантом вважається припливно-витяжна установка з рекуперацією тепла. Устаткування допоможе скоротити втрати тепла на 15-20%
- заміна котла - газове обладнання здатне, як знижувати витрати на оплату тепла, так і підвищувати. Сучасні конденсаційні казани дозволяють економити тепло в середньому на 20-30%.
Управління системою опалення також відіграє важливу роль. Установка регуляторів допоможе грамотно організувати опалення кімнат у будинку. З їх допомогою можна відключати опалення в тих кімнатах, де зараз нікого немає, знижувати загальну температуру (рекомендований температурний режим 22-24 градуси). Крім цього, не варто накручувати батареї на максимум у кімнатах, які виходять на сонячну сторону. У кухні, де сконцентровано максимальну кількість опалювальних приладів, можна також прикрутити батареї.
Економія тепла у квартирі
Найбільш кардинальним та правильним рішенням на шляху до економії тепла стане відмова від централізованої системи теплопостачання. Якщо подібне рішення прийняти неможливо, то наступним кроком стане встановлення лічильника. Перш ніж ухвалити рішення про встановлення, варто вивчити особливості всіх представлених на ринку приладів. Від уважного підходу залежить точність підрахунку втрати тепла.
Локально у своїй квартирі також можна ухвалити кілька рішень, які допоможуть знизити втрати тепла. До найефективніших рішень щодо економії тепла можна віднести:
- заміна котла на сучасний конденсаційний, встановлення теплового насоса
- своєчасне обслуговування газового обладнання, чищення котла згідно з рекомендаціями виробника
- переведення газової системи на підігрів води не більше 50-55 градусів, що дозволить продовжити службу обладнання та одночасно знизити витрати газу
- опалити приміщення можна за допомогою не тільки газового котла. Для обігріву невеликих приміщень можна використовувати кондиціонери. Подібне обладнання відрізняється економічністю, безпекою для здоров'я, тишею роботи.
- установка кімнатних термостатів також знизити витрати тепла, оскільки обігрівати порожні кімнати, не має сенсу.
Існують ще кілька корисних навичок, які допоможуть економити не лише на оплаті тепла, а й знизять витрати води, електроенергії. Наприклад, відмова від прийому ванни на користь душу дозволить знизити витрати води та газу на її обігрів. Установка спеціальних насадок-розсіювачів на змішувачі також знижує витрати води, так і газу. Штори, які закривають радіатори, перешкоджають вільному надходженню тепла в кімнати. Піднімайте тканину спеціальними прихватами або замініть довгі штори на короткі батареї.
Економимо тепло в офісі
Економія тепла в офісному помешканні стане можлива лише в тому випадку, якщо приміщення, починаючи з проекту та закінчуючи підбором меблів, обладналося самостійно власником офісу. До офісів, що належать до централізованої системи, необхідно знаходити інший підхід до економії. Встановлення лічильників стане одним із найраціональніших рішень. Але перш ніж встановити подібний прилад, необхідно проконсультуватися з фахівцями, оскільки вид та технічні параметри залежатимуть від особливостей розведення батарей.
У випадку приватного приміщення, знизити витрати на тепло можна кількома способами:
- заміна вікон стандартне рішення, що допомагає зберегти тепло в будь-якому приміщенні, незалежно від особливостей експлуатації
- перехід на тепловий насос "повітря-повітря або повітря-вода" (вибір залежить від теплової системи, яка існує на даний момент)
- встановлення термостатів для контролю та керування тепловим режимом у кожному приміщенні. Програмоване обладнання також дозволить відключати систему в нічний час доби та вимикатися у певний час вранці
- вдосконалення вентиляційної системи монтаж сучасної енергоефективної системи з рекуперацією повітря
- установка на вході повітряної завіси – що особливо актуально для офісів, вхідні двері, яких постійно відкриті.
Промислові приміщення вимагають особливого підходу до організації теплової системи, вентиляції, кондиціювання. Для економії ресурсів у цьому випадку знадобиться встановлення спеціалізованого обладнання, підібрати яке можна лише з кваліфікованою допомогою фахівців.
Резюмуємо все сказане
Економія тепло ресурсів починається з усвідомленості. Тільки подивіться на відсоток втрати тепла:
- вентиляція – 15/20%
- дах – 20-30%
- стіни – 10-15%
- вікна – 25-35%
- підлоги – 10-15%.
Зверніть увагу, що навіть елементарна заміна вікна вже зменшить оплату за тепло. Якщо підійти відповідально до кожного пункту, можна побачити, як сума оплати падає з кожним місяцем і зрештою стане цілком прийнятною, а рівень комфорту залишиться при цьому незмінним.
Сучасне обладнання це не просто багатофункціональність та універсальність. Це абсолютно інша категорія обладнання, всі системи якого спрямовані на досягнення максимальної ефективності шляхом витрати невеликої кількості ресурсів. Саме тому варто відмовитися від застарілих газових установок на користь більш досконалих рішень. Це вимагатиме певних фінансових витрат, але вони швидко окупляться економією на оплаті за тепло.